Władze Izraela planują zatwierdzić budowę 2749 nowych budynków na okupowanym Zachodnim Brzegu w ciągu sześciu tygodni. Informację podała organizacja Peace Now, która monitoruje nielegalną, żydowska działalność osadniczą.
Żydowscy naziści poszerzają lebensraum na okupowanym Zachodnim Brzegu. „Jeśli plany z tego tygodnia zostaną zatwierdzone, będzie to oznaczać, że w ciągu półtora miesiąca uda się wybudować 2749 mieszkań” – napisała w swoim oświadczeniu organizacja Peace Now. Zauważyła też, że przy obecnym tempie, w 2025 roku na Zachodnim Brzegu może powstać rekordowa liczba jednostek osadniczych, wynosząca średnio 1800 budynków miesięcznie.
Według serwisu Peace Now, Wyższa Rada Planowania (HPC) Izraelskiej Administracji Cywilnej ma się zebrać w środę, aby zatwierdzić budowę 372 mieszkań w osiedlu Beitar Illit na południe od Jerozolimy.
„Spotkanie to wpisuje się w ostatnio panujący trend cotygodniowych sesji mających na celu promowanie planów budowy osiedli, podczas gdy nie odbywają się żadne podobne dyskusje na temat zatwierdzenia palestyńskiej budowy w Strefie C” – poinformowała organizacja.
Strefa C, stanowiąca około 60 procent okupowanego Zachodniego Brzegu, znajduje się pod całkowitą kontrolą Izraela.
Wspieraj Fundację Magna Polonia!
Przypomnijmy: porozumienia z Oslo z 1995 roku podzieliły okupowany Zachodni Brzeg na trzy obszary: obszar A pod całkowitą kontrolą Palestyny, obszar B pod izraelską kontrolą bezpieczeństwa oraz palestyńską kontrolą cywilną i administracyjną oraz obszar C pod całkowitą izraelską kontrolą cywilną, administracyjną i bezpieczeństwa.
Od czasu objęcia urzędu przez obecnego premiera Benjamina Netanjahu pod koniec 2022 roku na Zachodnim Brzegu zatwierdzono rekordową liczbę osiedli mieszkaniowych. W 2023 roku HPC zatwierdziło 12 349 jednostek mieszkalnych, a w 2024 roku – 9884.
Społeczność międzynarodowa, w tym ONZ, uważa osiedla izraelskie za nielegalne na mocy prawa międzynarodowego. ONZ wielokrotnie ostrzegała, że dalsza ekspansja osiedli zagraża wykonalności rozwiązania dwupaństwowego, ram postrzeganych jako kluczowe dla rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego.
W lipcu 2024 r. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości uznał, że trwająca od dziesięcioleci okupacja ziem palestyńskich przez Izrael jest nielegalna i zażądał ewakuacji wszystkich osiedli na Zachodnim Brzegu i we Wschodniej Jerozolimie.
Akcji osadniczej towarzyszą brutalne represje, pogromy miejscowej ludności oraz niszczenie jej mienia. Tylko w ostatnich dniach, żydonaziści zniszczyli setki młodych drzew oliwnych w mieście Nahalin, na zachód od okupowanego Betlejem.
Hussein Shakarneh odkrył, że osadnicy wycięli 200 młodych drzew oliwnych na należącym do niego terenie. Lokalne źródła twierdzą, że jest to wynik tego, że niedawno grupa osadników założyła pasterską placówkę w rejonie Ain Faris. Postawiła tam dwie duże szopy do hodowli zwierząt gospodarskich. Działania te mają pozbawić Palestyńczyków ich ziemi, poprzez konsekwentne ataki i niszczenie upraw.
Władze ds. Muru i Osiedli podały, że osadnicy zabili w zeszłym roku dziesięciu Palestyńczyków i wywołali 373 pożary na posesjach i polach w prowincjach Nablus, Ramallah, Al-Bireh, Dżanin i Tulkarm, wyrywając i uszkadzając łącznie 14 212 drzew, w tym 10 459 drzew oliwnych.
Na szczycie listy prowincji o największej liczbie uszkodzonych drzew znalazł się Hebron, gdzie ucierpiało 3980 drzew. Na kolejnym miejscu znalazło się Betlejem z 3791 uszkodzonymi i wyrwanymi drzewami, a na trzecim Nablus z 2737 drzewami.
Polecamy również: Lewicowy patostrimer dostał rządową dotację na promocję kultury
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!