Światowa Organizacja Restytucji Mienia Żydowskiego (WJRO) apeluje do prezydenta Andrzeja Dudy o weto do nowelizacji kodeksu postępowania administracyjnego.
Zgodnie z nowymi przepisami, które Sejm przyjął w czerwcu, po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie postępowanie w celu jej zakwestionowania. Chodzi przede wszystkim o powstrzymanie procederu dzikiej reprywatyzacji. Z kolei ambasada Izraela stoi na stanowisku, że to uderzenie w prawa ofiar Holokaustu do roszczeń.
W piątek nowelizację kpa – z trzema poprawkami – przyjął Senat. “Za” głosowało 98, nikt nie był “przeciw”, a jedna osoba się wstrzymała. Pierwsza z senackich poprawek modyfikuje przepis przejściowy i otwiera stronom postępowania drogę do dochodzenia odszkodowania przed sądem cywilnym. Druga rozszerza katalog przyczyn, których wystąpienie wyłącza możliwość stwierdzenia nieważności decyzji, zaś trzecia wydłuża vacatio legis do trzech miesięcy.
– Jesteśmy bardzo zawiedzeni poprawką wprowadzoną przez Senat do ustawy o restytucji mienia ofiar Holokaustu – powiedział w rozmowie z “Rzeczpospolitą” Gideon Taylor, dyrektor wykonawczy World Jewish Restitution Organization (WJRO) w Nowym Jorku.
Według niego “całe to nowe prawo oznacza ogromny krok wstecz”. – Polska straciła wielką szansę, aby rozwiązać ten problem i wzmocnić swoje relacje z polsko-żydowską diasporą. Mam nadzieję, że prezydent Duda podejmie wszelkie kroki, aby zapobiec temu odrzuceniu historii – oświadczył Taylor.
/dorzeczy.pl/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!