Wiadomości

Żyjemy w czasach przełomu. Wojna na Ukrainie to dopiero początek

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Od kilkudziesięciu lat Europa systematycznie się starzeje. Wszystko dlatego, że na – nomen omen – Starym Kontynencie – rodzi się zbyt mała liczba dzieci. Inaczej rzecz się ma w Afryce oraz na Bliskim i Środkowym Wschodzie aż po Indie i Indonezję. To dlatego z Azji i Afryki przybywają do Europy kolejne fale migrantów, przy czym proces ten w najbliższych miesiącach może ulec gwałtownemu przyspieszeniu…

Dlaczego? Otóż Rosja i Ukraina wspólnie odpowiadają za prawie jedną trzecią światowych dostaw pszenicy. Ukraina jest również głównym eksporterem kukurydzy, jęczmienia, oleju słonecznikowego i rzepakowego, a Rosja oraz Białoruś, która wsparła Moskwę w wojnie na Ukrainie, odpowiadają za ponad 40 procent światowego eksportu potażu, składnika wykorzystywanego w rolnictwie.

Wybuch wojny spowodował gwałtowny wzrost światowych cen zbóż, olejów spożywczych, paliw i nawozów. Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres ostrzegał w czwartek, że konflikt pogorszy sytuację żywnościową, energetyczną i ekonomiczną przede wszystkim w ubogich krajach.

– Szacuje się, że w silosach na Ukrainie znajduje się obecnie około 22 milionów ton zboża. Żywność, która mogłaby natychmiast trafić do potrzebujących, gdyby tylko mogła opuścić kraj – powiedział z kolei amerykański sekretarz stanu Antony Blinken na spotkaniu dotyczącym bezpieczeństwa żywnościowego ONZ zorganizowanym w Nowym Jorku.

Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych 36 krajów, w tym Liban, Syria, Jemen, Somalia i Demokratyczna Republika Konga, importuje ponad połowę pszenicy z Rosji i Ukrainy. Pisaliśmy niedawno o problemach Republiki Środkowoafrykańskiej:

Klęska głodu wisi nad Afryką. „Ludziom trudno jest wyżywić rodziny”

Pandemia COVID-19 nieco przyhamowała ruchy migracyjne z Afryki i Azji do Europy, ale już druga połowa ubiegłego roku przyniosła znaczny wzrost liczby migrantów próbujących dostać się na Stary Kontynent. Problemy żywnościowe, wywołane wojną na Ukrainie, mogą tu być dodatkowym stymulatorem.

/wk/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!